Motor Bakım & Tamir

Motor Bakım & Tamir

Motor, aracın çalışmasını sağlayan en önemli parçadır. Motorda oluşan en ufak bir arıza aracın çalışmasını engeller.

Motor bakım ve tamir ertelemeye gelmeyecek araç bakımlarından biridir. Motor bölümü, periyodik bakımlar sırasında ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir. 

Motor bakım ve tamir hizmeti uzmanlık gerektirmektedir. Özellikle yeni çıkan araçların motor bölümü karmaşık bir bağlantıya sahiptir. Bu karmaşık bağlantı donanımlı ekipman ve alanında uzman bir kişiye ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda motorda oluşan en ufak bir sorunda mutlaka servis üzerinden hizmet alınmalıdır. Gaziantep Motor Tamir ve Bakım Servisi, Şehitkamil Motor Tamirhanesi arıyorsanız oto servisimiz sizlere bölgeniz en kaliteli çalışmasını sunacaktır.

Arabada Motor Değişirse Ne Olur?

Motor bölümü, aracın en çok çalışan bölümüdür. Motor kullanım sıklığına bağlı olarak performansını düşürmekte ve bazı durumlarda bozulmaktadır. Performansın tekrar eski haline getirilmesi amacıyla motora bakım işlemleri uygulanmaktadır. Motor değişirse araç satılamaz veya eski haline gelmez gibi bir algı, araç sahipleri arasında dolanmaktadır. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Çünkü aracın motoru değişirse araç alınabilir veya satılabilir. 

Motor için doğru bir bakım bu anlamda şarttır. Firma standartlarında üretilmiş olan motorları almak sorun çıkmaması açısından önemlidir. Konuda yetki sahibi olmayan ve sahte araç parçaları ile çalışan bir servise motor değiştirtmek, aracın devam eden performansını etkileyeceği gibi piyasa değerinin altında satılmasına da sebep olacaktır. 

Motor Neden Rektifiye Edilir?

Rektifiye, araçların motor bölümünü iyileştirmeye yarayan bir bakım işlemidir. Bu bakımlarla aracın motor performansı yükseltilmektedir. Bu işlem sayesinde ömrünü tamamen doldurmuş bir motorun daha düşük maliyetlerle tekrar kullanılabilmesi sağlanmaktadır. Motorun kendisi ve parçaları iyileştirilerek çalışır duruma getirilmektedir. Araçtaki motor iki sebepten ötürü rektifiye işlemi almaktadır. Bunlar;

1. Piston halkalarının yerinden oynaması veya iyi oturmaması

2. Motor yataklarının tamamen aşınması

Bu iki durum motorun rektifiye işlemi almasına sebep olmaktadır. Bunun yanında motorun hasarlı olduğunu kanıtlayan birtakım durumlar vardır. Bunlar;

1. Motor yağının fazla kullanılması

2. Motordan çıkan mavi ve beyaz duman

3. Motor yağında oluşmuş Metal talaşlar

4. Triger kayışının kopması

5. Motordan değişik seslerin çıkması

6. Motor performansının giderek düşmesi

İlgili Konular

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git
Klima Ozon Temizliği Nedir?
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?