Far Değişim & Tamir

Far Değişim & Tamir

Far, aracın önemli dış aydınlatmalarından biridir. Far sisteminin bozulması veya çalışmaması araç sahibinin can güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. Far sisteminde oluşan çatlak, kırık veya ayak kopması gibi hasarlarda far sisteminin değiştirilmesi gerekir.

Farın değiştirilmesi bazı durumlarda yüksek maliyetlere çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda iyi bir servis üzerinden hizmet alarak far sisteminin onarılması sağlanmaktadır. Bu onarımlarla birlikte far eski görüntüsüne ve işlevini kavuşmaktadır. Far değişimini iyi bir servisin yapması oldukça önemlidir. Çünkü sorunun yüzeysel mi yoksa kablolardan kaynaklı mı olduğunu servis net bir şekilde araç sahiplerine iletmektedir. Bu anlamda araç sahibi bilgisi olmadığı bir konuda far sistemine bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır. Gaziantep Far Değişim & Tamir, Şehitkamil Oto Far Servisi değişim, tamir ve kontrol işlemlerinizi uygularken aydınlatma açısından en net görünümü sağlamaktayız.

Sadece Far Camı Değişir Mi?

Eskiden üretilen farların önünde yer alan şeffaf malzeme camdan üretilmiştir. Ancak şimdilerde far sistemlerinde cam yerine plastik malzemeler kullanılmaktadır. Eski model araçlarda kaza anında hasar gören farın sadece camı değiştirilirken, günümüz araçlarında komple far değişimi yapılmaktadır. Çünkü plastik, far sisteminin bütünüyle zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda günümüzde far camının tek başına değiştirilmesi yeterli gelmemektedir. 

Araç Farı Nasıl Değiştirilir?

Araçtaki far sistemi, kaza veya darbe sonucu işlevini kaybetmektedir. Böyle durumlarda yeni bir far ile değişiminin yapılması gerekir. Far değiştirme işlemi servis üzerinden alınacak önemli bakımlardan biridir. Far sisteminin değişimi yapılırken uygulanması gereken adımlar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Öncelikli olarak far test edilir.

2. Sigorta, duyu ve far ünitesinin mevcut kabloları kontrol edilir.

3. Tampon sökülür.

4. Farın kenar bağlantıları sökülür. 

5. Far yuvasından çıkarılır. 

6. Farın arkasında bulunan bağlantılar düzgün bir şekilde sökülür. 

7. Yeni farın arkasında bulunan bağlantılar dikkatlice araca bağlanır. 

8. Far sistemi düzgün bir şekilde yerleştirilip son kontrolleri yapılır. 

Far Camı Neden Yapılır?

Günümüzde far sistemi için kullanılan cam malzemeler yerine Polikarbon Plastik kullanılmaktadır. Bu malzeme cama göre daha esnek ve dayanıklı bir yapıdadır. Bu anlamda kaza veya darbeden etkilenme durumu cama göre daha azdır. Günümüzde bu malzemenin araçlarda kullanılmasının nedeni dayanıklı ve kolay zarar görmeyen yapısından kaynaklıdır.

İlgili Konular

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?