Araç Bakım & Onarım

Araç Bakım & Onarım

Araçlar, gün içerisinde yoğun olarak kullandığımız alanlardan biridir.

Yoğun kullanıma bağlı olarak araçların düzenli olarak bakımlarının yapılması, aracın performans kaybetmemesine ve daha bir konforlu bir sürüş keyfi yaşamasına olanak tanımaktadır. Araç bakım konusunda araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

1. Araç bakım hizmetleri ertelenmemelidir. 

2. Bakım işlemleri periyodik bakım çizelgesi baz alınarak yapılmalıdır.

3. Bakımlar, yetkili ve uzman bir servise yaptırılmalıdır.

Motorlu araçlar, belirlenen kilometrelerde bakım hizmetlerinden yararlanmak zorundadır. Bakım işlemlerinin süreleri, üretici firmaya ve yakıt türüne göre değişiklik göstermektedir.

Araç Bakımı Fiyatları

Her araç servisi farklı şekilde ücretlendirmeler yapmaktadır. Bakım işlemlerinde belirleyici etken aracın hasar durumu ve alacağı işlemlerdir. Servis yetkilileri aracın her türlü arızasını tespit etmekte ve o şekilde fiyatlandırma yapmaktadır. Bu anlamda servis ve bakım ücretleri için net bilgi almak isteyen araç sahipleri, servis üzerinden iletişime geçmelidir.

Araç Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Araçların alması gereken bakımlar, üretici firmanın belirtmiş olduğu sürelere göre yapılmaktadır. Üretici firma, araçların dayanacağı maksimum kilometre süresini baz alarak periyodik bakım çizelgesi oluşturmaktadır. Genel anlamda sıfır araçlar için belirlenen süre 10000 ila 20000 kilometre arasındadır. Gelişen teknoloji ile birlikte çıkan Hibrit araçlarda periyodik bakım hizmeti 15000 kilometre olarak belirlenmiştir. Hibrit otomobiller bu süreyi doldurmamış olsa dahi yıl içerisinde bir kere periyodik bakım yaptırması gerekir. 

Periyodik bakım hizmeti benzinli ve dizel yakıt türüne göre araçlarda farklılaşmaktadır. Benzinli ve dizel araçların bakım süreleri birbirinden farklıdır. Benzinli araçlar 20000 kilometre de bir bakıma girerken dizel araçlar 15000 kilometre de bir bakıma girmektedir. 

Araç Bakım Çizelgesi

Araç bakım çizelgesi, aracın yıl içerisinde alması gereken bakımların kayıt altına alındığı belgelerdir. Her marka model araca yönelik oluşturulmuş bakım çizelgeleri vardır. Servise giren araçlar bu çizelgelere göre hizmet almaktadır. 

Periyodik bakım çizelgesi elinde olmayan araç sahipleri, servis üzerinden bu çizelgeye ulaşabilmektedir. Çizelgede belirtilen tarihte araç mutlaka bakıma girmelidir. Çünkü bakıma girmeyen araçlar için trafikte cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır