Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir. Fren sistemi çeşitleri aşağıda verildiği şekildedir;

1. Hidrolik fren sistemi

2. Havalı fren sistemi

3. ABS fren sistemi

4. ASR fren sistemi

5. ESP fren sistemi

6.BAS fren sistemi

7. MSR fren sistemi

8. EBD fren sistemi

9. EPB fren sistemi

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik Frenler Neye Göre Çalışır?

Hidrolik Frenler Neye Göre Çalışır?

Bir aracın fren sisteminin çalışması 2 prensibe dayanır. Bunlar;

1. Kapalı sistem içerisinde uygulanan basınç tüm bölgeleri eşit olarak iletilir.

2. Enerji yokluktan oluşmaz. Oluşmuş enerjide yok edilemez. Ancak enerjinin diğer formlarına dönüşümü sağlanır. 

Fren sistemi de bu şekilde çalışma gösterir. Seyir halindeki bir aracı yavaşlatmak veya durdurmak için kullanılan fren sistemi, sürtünmeye bağlı olarak enerjiye dönüşür. Dönüşen bu enerji aracın yavaşlamasını veya durmasını sağlar. 

Fren sistemleri, motorlu taşıtlarda bulunan karmaşık yapılı sistemlerdir. Eski sistemle üretilen frenler, diskler vasıtasıyla durmayı sağlayan yapıda üretilmiştir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte gelişmiş fren sistemleri üretilmektedir. Bu sistemlerle birlikte aracın kitlenmesi, devrilmesi veya savrulması engellenmektedir. 

Fren sisteminde oluşan herhangi bir hasar tüm sistemin dengesini bozmaktadır. Bu sebeple fren sisteminde oluşan herhangi bir hasar ertelenmeden bakıma tabi tutulmalıdır. Çünkü fren aracın en önemli aksanlarından biridir. Bozulan fren sistemi zaman içerisinde çalışmasını yitirmektedir. Bu da sonu kötü bitecek kazaların oluşmasına sebep olmamak adına düzenli olarak bakım yaptırılmalıdır. 


Hidrolik Frenler Neye Göre Çalışır?

Hidrolik Fren Sistemi Hangi Araçlarda Var?

Hidrolik Fren Sistemi Hangi Araçlarda Var?

Hidrolik fren sistemi, genel anlamda binek araçlarda görülmektedir. Diğer fren sistemlerine göre hidrolik fren sisteminin tepki süresi daha kısadır. Hidrolik fren sistemi imalatı kolay ve maliyet açısından daha ucuzdur. 

Hidrolik Fren Hangi Basınç

Hidrolik fren sistemi, çalışmak için hidrolik yağ basıncından yararlanmaktadır. Hidrolik fren sisteminde, pedala uygulanan kuvvet ile merkez silindirinin pistonu güçlü bir basınç oluşturur. Oluşan bu basınç, fren boruları vasıtasıyla tekerlek bölümüne ulaştırılır. Tekerlek bölümüne gelen bu basınç aracın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Fren sisteminin en önemli yardımcısı ön tekerleklerdir. Bu sebeple basınç ön tekerleklerde yoğunlaşmaktadır. Gaziantep fren bakım onarım için servisimiz arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Hidrolik Fren Sistemi Hangi Araçlarda Var?