Fren Bakım & Onarım

Fren Bakım & Onarım

Fren sistemi aracın en önemli aksamlarından biridir. Fren sisteminin düzenli aralıklarla bakım alması bu anlamda çok önemlidir.

Fren bakımı sırasında genellikle fren balatası ve ana parçaların kontrol edilmesi sağlanır. Yapılan kontroller ile birlikte fren bölümünde oluşan sorun tespit edilerek onarım kısmına geçilir.

Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Günümüzde pek çok servis fren balatası üretimi yapmaktadır. Düşük kalitede üretilen bir fren balatası sık kullanım sonucunda ısınmalara maruz kalmaktadır. Fren balataların ısınması bir süre sonra disklerinde ısınmasına da sebep olmaktadır. Bu ısınma ile birlikte diskler zamanla eğilmeye başlamaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması açısından fren balatasının kaliteli ve garantili bir servis üzerinden alınması gerekir. Araçta eskiyen ve işlevini kaybeden fren parçalarının ertelenmeden servis üzerinden onarımı sağlanmalıdır. 

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Fren bakımı için belirlenmiş süre 6 ay ile 1 yıl arasındadır. Bu süre zarfında fren sistemi mutlaka kontrol edilmelidir. Araç sahipleri belirlenen süreleri dikkate almak yerine aracı kullanma sıklığını dikkate almalıdır. Çünkü aracı yoğun olarak kullanan ve aracı sürekli şehir içinde kullanan bir araç sahibinin fren sistemini daha sık kontrol etmesi gerekir. 

Araç sahibi, periyodik bakım sırasında fren sistemini de ayrıntılı olarak kontrol ettirmelidir. Bu kontroller sayesinde fren bölümünde ortaya çıkmış veya çıkabilecek her sorun önceden tespit edilmiş olacaktır. Gaziantep Fren Bakım & Onarım Servisi, Şehitkamil Oto Fren Servisi işlemleriniz için aracınız güvenle servisimize teslim edebilirsiniz.

Fren Diskleri Ne Zaman Temizlenir?

Fren sisteminde bulunan balataların disklere sürtünmesi sonucunda disklerde hasarlar meydana gelmektedir. Üretici firmanın belirlemiş olduğu kalınlık değerini ulaştığında fren disklerinin temizlenmesi ve onarılması gerekir. Fren diskleri için belirlenen süre 80.000 ile 100.000 kilometre arasında kendini göstermektedir. Bu kilometreyi dolduran araç sahipleri mutlaka fren disklerini değiştirmelidir. 
Periyodik bakımlar sırasında fren diskinde oluşmuş ezilme ve aşınmalar yetkililer tarafından belirlenmektedir. Fren diski değişimi ve temizlenmesi uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Aracın en önemli sisteminden biri olan fren bölümünün bakım ve onarım işlemine, her araç sahibi öncelik vermelidir. Konuda yetkisi ve bilgisi olmayan bir kişi aracın fren bölümüne kafasına göre bir bakım işlemi uygulamaktan kaçınmalıdır. 

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git
Gaziantep Togg Yetkili Servisi
Kızdırma Bujisi Arızası

Kızdırma Bujisi Arızası

Buji, otomobillerde kritik bir öneme sahip olan bir bileşendir.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?