Akü Bakım & Kontrol

Akü Bakım & Kontrol

Akü, aracı çalıştıran en önemli parçalardan biridir. Akü bölümünün de kendi içerisinde çalışma prensibi vardır.

Bu anlamda akü bölümünün düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Her araç servisinin ulaşılabilir kıldığı akü bakım hizmeti, dikkat edilmesi gereken ve uzman bir servisin yapması gereken bakımlardan biridir. Gaziantep Akü Bakım & Kontrol, Şehitkamil Akü Servisi işlemleriniz için sizlere profesyonel servis hizmetini her marka ve model aracınıza sunmaktayız

Bir Akünün Ömrü Kaç Yıldır?

Akü için belirlenen net bir son kullanma tarihi yoktur. Aküler üretilirken üzerinde sadece amper bilgileri ve çıkış tarihi yazmaktadır. Son kullanma tarihinin akünün üzerinde bulunmama sebebi, akünün ömrünü belirleyen etkenin kullanım durumuna göre değişiklik göstermesidir. Akünün ömrünü etkileyen başlıca sebepler;

1. Akünün kullanım durumu

2. Aracı kullanma biçimi

3. Akünün bekleme süresi

4. Kaza ve veya darbe gibi durumlardan etkilenme

Düzenli Akü Bakımı Gerekli Mi?

Araçlar genel anlamda iç ve dış bakıma ihtiyaç duymaktadır. Aracı sürekli kontrol etmek araçta oluşabilecek sorunların önceden tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. Önceden tespit edilmezse sorun çıkaracak en büyük bakımlardan biri akü kontrolüdür. Akünün düzenli olarak kontrol edilmemesi aracın bir anda durmasına ve çalışmamasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumları yaşamamak adına akünün düzenli olarak çalıştırılması ve kontrol edilmesi gereklidir.

Akü Değişim

Akü, birçok sebepten ötürü işlevini kaybetmektedir. İşlevini kaybeden bir akü için herhangi bir onarım sağlamak bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Böyle durumlarda aküyü onarmak yerine tamamen değiştirme yoluna gitmek aracın performansı açısından oldukça önemlidir. 

Araçtaki akünün değiştirilmesi yetkililer tarafından belirlenen bir konudur. Araçtaki sorunun aküden kaynaklı mı yoksa akü bağlantı kablolarında oluşan bir sorundan ötürü mü olduğu yetkililer tarafından belirlenmektedir. Tespit edilen sorunlara göre gerekli akü onarım işlemleri verilmektedir. 

Akü Garanti

Araca takılan her parçanın üretici firma standartlarına uygun olarak üretilmiş olması gerekir. Orijinal olmayan ve garantisi bulunmayan bir parçanın araca takılması araca değer kaybettirdiği gibi sorunun tekrarlanmasına da sebep olmaktadır. Bu anlamda akü işlemleri yetkili bir servis üzerinden yaptırılmalıdır. Garanti kapsamına girmeyen sahte bir akünün araca takılması her anlamda aracın değer kaybetmesine sebep olmaktadır. 

İlgili Konular

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi
Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır