Akü Bakım & Kontrol

Akü Bakım & Kontrol

Akü, aracı çalıştıran en önemli parçalardan biridir. Akü bölümünün de kendi içerisinde çalışma prensibi vardır.

Bu anlamda akü bölümünün düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Her araç servisinin ulaşılabilir kıldığı akü bakım hizmeti, dikkat edilmesi gereken ve uzman bir servisin yapması gereken bakımlardan biridir. Gaziantep Akü Bakım & Kontrol, Şehitkamil Akü Servisi işlemleriniz için sizlere profesyonel servis hizmetini her marka ve model aracınıza sunmaktayız

Bir Akünün Ömrü Kaç Yıldır?

Akü için belirlenen net bir son kullanma tarihi yoktur. Aküler üretilirken üzerinde sadece amper bilgileri ve çıkış tarihi yazmaktadır. Son kullanma tarihinin akünün üzerinde bulunmama sebebi, akünün ömrünü belirleyen etkenin kullanım durumuna göre değişiklik göstermesidir. Akünün ömrünü etkileyen başlıca sebepler;

1. Akünün kullanım durumu

2. Aracı kullanma biçimi

3. Akünün bekleme süresi

4. Kaza ve veya darbe gibi durumlardan etkilenme

Düzenli Akü Bakımı Gerekli Mi?

Araçlar genel anlamda iç ve dış bakıma ihtiyaç duymaktadır. Aracı sürekli kontrol etmek araçta oluşabilecek sorunların önceden tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. Önceden tespit edilmezse sorun çıkaracak en büyük bakımlardan biri akü kontrolüdür. Akünün düzenli olarak kontrol edilmemesi aracın bir anda durmasına ve çalışmamasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumları yaşamamak adına akünün düzenli olarak çalıştırılması ve kontrol edilmesi gereklidir.

Akü Değişim

Akü, birçok sebepten ötürü işlevini kaybetmektedir. İşlevini kaybeden bir akü için herhangi bir onarım sağlamak bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Böyle durumlarda aküyü onarmak yerine tamamen değiştirme yoluna gitmek aracın performansı açısından oldukça önemlidir. 

Araçtaki akünün değiştirilmesi yetkililer tarafından belirlenen bir konudur. Araçtaki sorunun aküden kaynaklı mı yoksa akü bağlantı kablolarında oluşan bir sorundan ötürü mü olduğu yetkililer tarafından belirlenmektedir. Tespit edilen sorunlara göre gerekli akü onarım işlemleri verilmektedir. 

Akü Garanti

Araca takılan her parçanın üretici firma standartlarına uygun olarak üretilmiş olması gerekir. Orijinal olmayan ve garantisi bulunmayan bir parçanın araca takılması araca değer kaybettirdiği gibi sorunun tekrarlanmasına da sebep olmaktadır. Bu anlamda akü işlemleri yetkili bir servis üzerinden yaptırılmalıdır. Garanti kapsamına girmeyen sahte bir akünün araca takılması her anlamda aracın değer kaybetmesine sebep olmaktadır. 

İlgili Konular

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır
Klima Ozon Temizliği Nedir?

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git

Kızdırma Bujisi Arızası

Rehbere git
Kızdırma Bujisi Arızası