Araç Periyodik Bakım

Araç Periyodik Bakım

Periyodik bakım, otomobil ve ticari araçların üretici firmanın belirlediği sürelerde araçların alması gereken zorunlu bakımlardır.

Periyodik bakım hizmetleri, her araç için zorunlu kılınmış bir genel kontroldür. Araçlar, periyodik bakım hizmetleri sayesinde daha performanslı ve daha dinamik bir sürüş keyfi yaşamaktadır. Gaziantep Araç Periyodik Bakım Servisi, Şehitkamil Oto Periyodik Bakım işlemleriniz için tüm markalara Oto bakım servisi hizmeti sunmaktayız

Periyodik Bakım Neden Gereklidir?

Periyodik bakım hizmeti alan araç sahipleri, aracı güvenli bir kullanım sağlamakta ve aracın değerini korumaktadır. Öyle ki son yıllarda periyodik bakım yaptırmayan araçların satış sırasında değer kaybettiği bilinmektedir. Bunun sebebi periyodik bakımı yaptıran araçların motor veriminin ve diğer aksamlarının daha sorunsuz şekilde çalışır durumda olmasıdır. 

Araç Periyodik Zamanları

Her aracın periyodik bakım çizelgesi farklıdır. Her araç için oluşturulmuş bir kullanım kitapçığı vardır. Bu kullanım kitapçığında aracın alması gereken bakımların süreleri yazmaktadır. Genel anlamda araçların 10000 ile 15000 kilometre ve bundan sonra gelen her 20000 kilometrede periyodik bakım hizmeti almaktadır. 

Bunun yanında aracın benzinli veya dizel olması da periyodik kontrol sürelerinde değişmeler yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak bu iki yakıt türünün bakım süreleri birbirinden çok da farklı değildir. Aralarında ortalama 10000 kilometre bir fark oluşmaktadır. 

Periyodik Bakımda Hangi Parçalar Değişir?

Periyodik bakım sırasında araçlarda değişmesi gereken parçalarda farklılık oluşmaktadır. Kimi araçta bozulan bir parça kimi araçta sağlam bir şekilde işlevine devam etmektedir. Böyle durumlarda aracın bozulan aksamlarında değişmeler yapılmaktadır. Ancak standart olarak değişen parçalar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Motor yağı ve yağ filtresi

2. Polen ve hava filtresi

3. Yakıt filtresi

4. Tapa contası

5. Triger kayışı seti ve alternatör kayış seti

6. Fren hidroliği

7. Soğutma sıvısı

Araçlar bakıma girdiğinde ayrıntılı olarak testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler sonucunda aracın herhangi bir bölümünde meydana gelmiş bir sorun periyodik bakım hizmetleri sırasında onarılmaktadır. Genel bir bakım olduğu için araçta meydana gelen her arızaya bakım işlemi uygulanmaktadır. 

Periyodik bakım hizmetleri yaptıracak araç sahipleri yetkili bir servis üzerinden hizmet almaya özen göstermelidir. Bunun yanında bakım zamanlarının kaçırılmaması ve düzenli olarak takip edilmesi aracın performansı açısından önemlidir. Teymur otomotiv periyodik bakım hizmeti vermektedir.

İlgili Konular

Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Helezon yay, aracın süspansiyon sisteminin önemli bir bileşeni olup, aracın yol tutuşunu ve sürüş konforunu etkileyen faktörlerdendir.

Rehbere git

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git
Klima Ozon Temizliği Nedir?
Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?