Araç Periyodik Bakım

Araç Periyodik Bakım

Periyodik bakım, otomobil ve ticari araçların üretici firmanın belirlediği sürelerde araçların alması gereken zorunlu bakımlardır.

Periyodik bakım hizmetleri, her araç için zorunlu kılınmış bir genel kontroldür. Araçlar, periyodik bakım hizmetleri sayesinde daha performanslı ve daha dinamik bir sürüş keyfi yaşamaktadır. Gaziantep Araç Periyodik Bakım Servisi, Şehitkamil Oto Periyodik Bakım işlemleriniz için tüm markalara Oto bakım servisi hizmeti sunmaktayız

Periyodik Bakım Neden Gereklidir?

Periyodik bakım hizmeti alan araç sahipleri, aracı güvenli bir kullanım sağlamakta ve aracın değerini korumaktadır. Öyle ki son yıllarda periyodik bakım yaptırmayan araçların satış sırasında değer kaybettiği bilinmektedir. Bunun sebebi periyodik bakımı yaptıran araçların motor veriminin ve diğer aksamlarının daha sorunsuz şekilde çalışır durumda olmasıdır. 

Araç Periyodik Zamanları

Her aracın periyodik bakım çizelgesi farklıdır. Her araç için oluşturulmuş bir kullanım kitapçığı vardır. Bu kullanım kitapçığında aracın alması gereken bakımların süreleri yazmaktadır. Genel anlamda araçların 10000 ile 15000 kilometre ve bundan sonra gelen her 20000 kilometrede periyodik bakım hizmeti almaktadır. 

Bunun yanında aracın benzinli veya dizel olması da periyodik kontrol sürelerinde değişmeler yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak bu iki yakıt türünün bakım süreleri birbirinden çok da farklı değildir. Aralarında ortalama 10000 kilometre bir fark oluşmaktadır. 

Periyodik Bakımda Hangi Parçalar Değişir?

Periyodik bakım sırasında araçlarda değişmesi gereken parçalarda farklılık oluşmaktadır. Kimi araçta bozulan bir parça kimi araçta sağlam bir şekilde işlevine devam etmektedir. Böyle durumlarda aracın bozulan aksamlarında değişmeler yapılmaktadır. Ancak standart olarak değişen parçalar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Motor yağı ve yağ filtresi

2. Polen ve hava filtresi

3. Yakıt filtresi

4. Tapa contası

5. Triger kayışı seti ve alternatör kayış seti

6. Fren hidroliği

7. Soğutma sıvısı

Araçlar bakıma girdiğinde ayrıntılı olarak testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler sonucunda aracın herhangi bir bölümünde meydana gelmiş bir sorun periyodik bakım hizmetleri sırasında onarılmaktadır. Genel bir bakım olduğu için araçta meydana gelen her arızaya bakım işlemi uygulanmaktadır. 

Periyodik bakım hizmetleri yaptıracak araç sahipleri yetkili bir servis üzerinden hizmet almaya özen göstermelidir. Bunun yanında bakım zamanlarının kaçırılmaması ve düzenli olarak takip edilmesi aracın performansı açısından önemlidir. Teymur otomotiv periyodik bakım hizmeti vermektedir.

İlgili Konular

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır