Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik arıza tespit cihazı, aracın herhangi bir bölümünde meydana gelmiş arızayı tespit etmek için kullanılan son teknoloji cihazlardır.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber elektronik cihazların araç servis ünitelerinde kullanımı artmıştır. Bu artışın en büyük sebebi karmaşık bağlantı sistemine sahip araçların üretiminin artmış olmasıdır. Bu araçlar için arıza tespiti yapmak oldukça önemlidir. Bu anlamda sorunun nereden ve ne şekilde çıktığını tespit etmek amacıyla elektronik cihazlar kullanılmaktadır. 

Bu cihazların araç servislerinde kullanılması, arıza tespiti konusunda hız kazandırmış ve sağlam parçaları değişim yapılmasının da önüne geçmiştir. Gaziantep, Şehitkamil Elektronik Arıza Tespiti Servisi işlemleriniz için her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

Elektronik Arıza Tespit Cihazı İle Neler Yapılır?

Elektronik arıza tespit cihazı, bilgisayar sistemine bağlı olarak çalışan bir sistemdir. Bu sistem ile araç bilgisayara bağlanmakta ve ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bu cihaz, aracın arızalı bölümünü bilgisayar sistemi üzerinden hata kodları ile sisteme düşürmektedir. Bu kodlar sayesinde arızanın bilgi aktarımı sağlanmaktadır. Bu cihazlar içerisinde, aracın her arızasına yönelik kodlar bulunmaktadır. Bu kodlar sayesinde arızalar hızlı bir şekilde tespit edilmektedir.

Bu kodları okumak ve değerlendirmek uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu cihazları çalıştıran yetkililer alanında eğitim almış donanımlı kişilerden seçilmiştir. Bu anlamda bilgi aktarımı sırasında her hangi bir yanlışlık yapılması söz konusu bile değildir. 

Diagnostik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Diagnostik, kelime manası ile arızanın tespit edilmesi anlamına gelmektedir. Bu işlem özel cihazlarla gerçekleştirilmektedir. Aracın OBD soketine bağlanan elektronik cihazla arıza tespiti yapılmaktadır. Bu cihazlar tüm araç üreticilerinin kolaylıkla kullanılabilmesi için okunan hata kodları ile piyasaya sürülmüştür. Bu kodlar sayesinde arıza ve hasarlar bilgisayar sistemine düşerek hızlı bir şekilde bakıma alınmaktadır. 

Elektronik ve bilgisayar bağlantılı cihazların kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Cihazda bulunan yazılımların güncel olması ve bilgisayar bölümünün sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Çünkü yenilenmeyen cihazlar bir süre sonra arıza kodlarında hataların oluşmasına sebep olmaktadır. Sistemde yanlış verilen hata aracın yanlış bir bölümünün açılmasına veya değişmesine neden olmaktadır. Bu durumlar aracın boştan yere zarar görmesine yol açacağından arıza sırasında kullanılan cihazların sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir. 

İlgili Konular

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git
Gaziantep Togg Yetkili Servisi
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır