Egzoz Emisyon
Diğer Hizmetlerimiz

Egzoz Emisyon

Günümüzde hava kirliliğini artıran en önemli faktörlerden biri araçlardan çıkan egzoz gazlarıdır.

Egzoz gazları hem havanın kirlenmesine yol açmakta hem de insan sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu etkilenmeyi en aza indirmek adına egzoz emisyon ölçümleri yapılmaktadır. Yapılan bu testler sonucunda havada birikmiş kötü gazları en az seviyede tutmak ve çevreyi korumak amaçlanmaktadır. Egzoz emisyon ölçümleri günümüzde her araç servisinde aktif olarak çalışmaktadır. Bu hizmetin takip edilmesi önem verilmesi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Gaziantep Egzoz Emisyon Servisi, Şehitkamil Oto Egzoz Emisyon yaptırmak isterseniz servisimizden online randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Günümüz sorunlarından biri olan trafik, havanın kirlenmesine sebep olan başlıca etkendir. Egzoz emisyon ölçümleri ile havanın ne derecede kirlendiği tespit edilmektedir. Yapılan testler ile havanın daha az kirlenmesi ve araçların düzenli olarak takip edilmesi amaçlanmaktadır. Araçların çıkarmış olduğu gazlar sadece havayı değil ana yollara yakın yerlerde büyüyen bitkilerin sağlığını da olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu olumsuzlukları yıkmak adına araçlara egzoz emisyon ölçümü yapılmakta ve ona göre trafiğe çıkmasına izin verilmektedir. 

Egzoz Muayene Ne Kadar Geçerlidir?

Egzoz muayene her aracın yaptırması gereken zorunlu bakımlardan biridir. Öyle ki günümüzde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar trafikte ceza almaktadır. Hem havayı korumak hem de bitkileri korumak adına uygulanan bu bakımın trafikte düzenli olarak takibi yapılmaktadır. Egzoz muayenesi, araç türüne göre değişmektedir. Egzoz muayenesinin geçerlilik süresi aşağıda verildiği şekildedir;

1. Resmi ve binek araçlar için belirlenen egzoz muayene süresi; 3 yaş ve sonrası her araç için bakımlar 2 senede bir yapılmaktadır.

2. Diğer taşıtlar için muayene süresi; 1 yaş ve sonrası için bakımlar yılda bir kere yapılmaktadır. 

Bazı araçlar, egzoz muayene ölçümlerinden muaftır. Belirlenen araçlar denetim kapsamına girmemektedir. Bu ve bunun gibi bilgiler ölçümler sırasında araç sahiplerine anlatılmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Muayeneden Önce Mi Yapılmalıdır?

Egzoz emisyon ölçümü cezai yaptırımı olan zorunlu uygulamalardan biridir. Bu anlamda periyodik bakımlar sırasında egzoz ölçümünde yapılması gerekir. Bakımı yapılmayan araçlar trafik kontrolünde para cezası ile karşılaşmaktadır. Bu anlamda araç muayenesinde önce egzoz emisyon ölçümlerinin yapılması gerekir.

İlgili Konular

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git
Klima Ozon Temizliği Nedir?
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?