Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir. 

Kış aylarında zeminde buzlanma ve kayma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunlarla baş edebilecek lastik cinsi kış lastikleridir. Kış lastikleri, zeminde kayma yapmayan yapıda üretilmektedir. Bu sebeple kış ayları geldiğinde yaz lastikleri mutlaka çıkarılmalıdır. 

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Mevsim aralarında her araç sahibi lastik değişimi yapmalıdır. Kışın kış lastiği yazın da yaz lastikleri taktırılmalıdır. Bunun yanında lastikte oluşmuş yırtık veya aşınma gibi durumlarda da araç sahipleri lastikleri değiştirmelidir. Yıpranmış ve hasarlı bir lastik yol tutuş özelliğini kaybetmektedir. Bu durum virajlarda direksiyonun titremesine ve aracın performansının düşmesine sebep olmaktadır. 

Hasarlı lastikler, sadece ıslak zeminde değil kuru zeminde de aracın pati çekmesine sebep olmaktadır. Araç sahibi araca binmeden önce mutlaka lastiğin havasını ve durumunu kontrol etmelidir. Bozuk lastiklerle yolculuk yapmak yakıt tüketiminin artmasına da sebep olacağından ekstra maliyetleri de beraberinde getirmektedir. Gaziantep oto lastik servisi işlemleriniz için online randevu oluşturabilirsiniz.

Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kış Lastiği Avantajları

Kış Lastiği Avantajları

Oto lastik kendi içerisinde üç bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler mevsime göre şekillenmektedir;

1. Kış lastiği

2. Yaz lastiği

3. Dört mevsim lastik

Kış lastiği kullanmak hem can güvenliğini sağlamakta hem de yakıt tüketimini azaltmaktadır. Kış lastiği 6 ay araçta durduğu için aşınma ve yıpranma oranı düşüktür. Zorlu hava şartlarında aracın pati çekmemesi ve kaymamasına yardımcı olmaktadır. 

Kış Lastiği Avantajları

Dört Mevsim Lastik

Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastik, her mevsim kullanılabilen bir lastik türüdür. 4 mevsim lastiği tercih edecek araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;

1. Dört mevsim lastik, en fazla aşınan lastik türüdür. Çünkü yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

2. Kış şartları zorlu geçen bir şehirde yaşayan araç sahipleri, 4 mevsim lastik yerine kış lastiği taktırmalıdır. Çünkü zorlu hava şartlarında kullanım sıklığına bağlı olarak lastikler yol tutuş kabiliyetini kaybetmektedir. 

3. Kış ayları zorlu geçmeyen bir şehirde yaşayan araç sahibi dört mevsim lastiği gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. 

Dört Mevsim Lastik