Oto Lastik Tamir & Bakım

Oto Lastik Tamir & Bakım

Oto lastik, aracın yükünün büyük bir bölümünü üzerinde taşıyan ve aracın ilerlemesini sağlayan en önemli bölümdür.

Lastikler, yol tutuşu ve aracın düzgün bir şekilde kontrol edilmesini sağlamaktadır. Konforlu ve verimli bir seyahat için bu anlamda lastik seçimi çok önemlidir. Lastik seçimi sırasında kaliteli bir lastiği tercih etmek aracın performans açısından gereklidir. Gaziantep Oto Lastik Tamir & Bakım Servisi, Şehitkamil Araç Lastik değişim ve tamiri olarak da sizlere aracınıza uygun lastik servis işlemleri sunmaktayız.

Lastik Değişimine İhtiyacınız Olduğunuza Dair İşaretler

Lastik değişimi yapmak için pek çok sebep vardır. Lastikte oluşan yırtık, aşınma veya patlama gibi durumlar lastiğin değişmesini gerektiren durumlardır. Bu gibi sorunlarda lastik onarım hizmeti ile düzelmemekte ve değiştirilmesi gerekir. 

Lastiğin değişimini etkileyen diğer durumlar ise şunlardır;

1. Lastiğin kalitesi

2. Lastiğin türü

3. Lastiğin kullanım biçimi

Taşlı ve hasarlı bir yolda araç kullanılıyor ise lastik değişiminin sürekli olarak yapılması gerekir. Araç sahibi araca binmeden önce mutlaka lastiklerin genel durumunu ve havasını kontrol etmelidir. Havası inen bir lastik ile yolculuk yapmak yakıt tüketimini 2 kart arttıracaktır. Hem aracın performansını hem de yakıt tüketimini olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. 

Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu Mu?

Kış lastiği, kış ayları için özel yapıda üretilmiş lastiklerdir. Kış lastiklerinin yaz mevsiminde takılması doğru değildir. Kış mevsiminde yol tutuşu sağlamak açısından kış lastikleri pürüzlü ve sert bir yapıda üretilmektedir. Zorlu kış şartlarını kaldırabilmesi adına yaz lastiklerinden daha farklı bir yapıda üretilmiştir. 

Kış lastiğini yaz mevsiminde kullanmak yakıt tüketimini artırmaktadır. Bunun yanında virajlarda veya seyir halindeyken aracın direksiyonunun titremesine sebep olmaktadır. Olumsuz kazaların yaşanmaması adına kış mevsiminde kış lastiği taktırılmalıdır. 

Dört Mevsim Lastik Kışın Takılır Mı?

Dört mevsim lastik, her mevsimde kullanılabilecek yapıda üretilmektedir. Bu lastiği kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

1. Dört mevsim lastik sık kullanımı sebebiyle aşınmaya en fazla maruz kalan lastiktir. 

2. Kış şartları zorlu geçen bir şehirde yaşayan araç sahibi, lastiğin aşınmasını hesaba katarak kış lastiği taktırmalıdır.

3. Dört mevsim lastiği yoğun kullanımı sebebiyle aşınmaktadır. Bu aşınma kış şartlarını kaldıramayacak durumda ise kış lastiği ile değiştirilmelidir. 

İlgili Konular

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır
Kızdırma Bujisi Arızası

Kızdırma Bujisi Arızası

Buji, otomobillerde kritik bir öneme sahip olan bir bileşendir.

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi