Oto Klima Bakım & Tamir

Oto Klima Bakım & Tamir

Aracın içerisindeki havayı dengeleyen en önemli parça klimadır. Klima sisteminde oluşan sorunlar çoğu zaman ertelenmektedir.

Ancak bilinmesi gerekir ki klima bağlantıları motor bölümü ile uyumlu bir şekilde çalıştığından oluşan sorun bir süre sonra motoru da etkilemektedir. 

Motorun performansının etkilenmemesi açısından klimada oluşan herhangi bir hasar da servis üzerinden hizmet alınmalıdır. Klima bakımını ertelemek aracın içerisinde oluşan kötü kokuların bir süre sonra artmasına da sebep olacaktır. Çünkü klima içerideki hava dengesinin akışını sağladığı için her anlamda aracın olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Gaziantep Oto Klima Bakım & Tamir Servisi, Şehitkamil Araç Klima işlemlerinizde aracınızın klima işlemleri güvenle yapılmaktadır.

Klima Kompresörü Tamir Edilir mi?

Klima kompresörü, klimanın en önemli aksanlarından biridir. Bu parçanın bu kadar önemli olmasındaki sebep motor sistemini olumsuz anlamda etkilemesinden dolayıdır. Klima kompresöründe oluşan sorun motoru da etkileyeceği için mutlaka servis üzerinden bakımının yapılması gerekir. 

Hasarın boyutuna göre klimanın tamir edilip edilmeyeceği servis yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Tamir edilemeyen durumlarda yedek parça ile değişim yapılmaktadır. Değişim yaptıracak araç sahipleri üretici firma tarafından onaylanmış orijinal ve garantili bir parçayı tercih etmelidir. Araca takılan her sahte parça satış aşamasında araç sahibine sorun çıkarmaktadır. Bu anlamda parçanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Araç Klima Bakımı Ücreti

Klima, birçok bölümden oluşan bir araç parçasıdır. Klima bakımı sırasında fiyat belirlenirken öncelik hasarı ne olduğudur. Sorunun klima gazından mı yoksa klima kablosundan mı kaynaklı olduğu tespit edilmelidir. Bu iki işlem için alınan ücret aynı değildir. Bu anlamda klima bakımı yaptırmak isteyen araç sahipleri servis üzerinden bilgi almalıdır.

Araç Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima kompresöründen meydana gelen sorunları anlamak için araçta oluşan bazı durumlar vardır. Bunlar;

1. Klima çalıştığında araç sebepsiz stop ediyorsa “ya kompresör aşırı güç çekiyordur ya da kayışında” bir problem vardır. 

2. Aracın içerisinde bulunan A.C tuşlarına basıldığında soğuk hava gelmiyorsa

3. Klima çalıştığında rölanti yükseliyorsa

4. Yakıt tüketimi artıyor ancak herhangi bir hava gelmiyorsa

5. Klima açıldığında sesler geliyorsa

Yukarıdaki sebepler kompresör den kaynaklı oluşabilmektedir. Bu anlamda motoru etkilememek adına ertelenmeden klimanın bakıma sokulması gerekir. 

İlgili Konular

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git
Klima Ozon Temizliği Nedir?
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?