Kaporta & Boya
Kaporta & Boya

Kaporta & Boya

Kaporta, aracın sürücü, motor, yolcu ve diğer aksamlarını çevreleyen metal örtüdür. Kaporta aracı dış etkenlerden koruduğu gibi yürüyen aksamlardan gelen sesleri de azaltma konusunda ustaca çalışmaktadır.

Eskilerde oto kaporta oldukça sert yapıda üretilmekteydi. Bu sert yapı kaza anında aracın gövdesine baskı uygulamasına neden olmaktaydı. Bu durumun olumsuz yanı ise kaza anında yayaların olduğundan fazla zarar görmesiydi. Ancak şimdilerde üretici firmalar, yakıt tüketimini iyileştirmek ve güvenlik zafiyetlerini artırmak adına günümüzde daha farklı malzemeler kullanmaktadır. Kullanılan bu malzemeler ile hem araç hem de yayaların güvenliği sağlanmaktadır. Gaziantep Oto Kaporta Servisi, Şehitkamil Araç Kaporta işlemlerinizde aracınızın garanti kapsamı dışına çıkmadan, değer kaybetmeden kaporta işlemi yapmaktayız.

Kaput ve Kaporta Aynı Şey Mi?

Aracın motorunu da içine alan açılır kapanır bölüm kaput olarak adlandırılmaktadır. Ancak halk arasında bu bölüm kaporta olarak da bilinmektedir. Kaporta, aracın dış kasasını oluşturan parçaların genel adıdır. Kaput, motor bölümü kaporta ise aracın dış bölümünü kapsamaktadır. 

Kaporta Hasarı Ne Demek?

Araçların dış yapısını oluşturan ön arka kaput, kapılar, tavan ve çamurluklar kaportanın oluşmasını sağlayan parçalardır. Otomobiller kaza veya darbe anında en çok kaporta bölümünden hasar almaktadır. Bu onarımların sağlanması ve kaportanın eski haline gelmesi için kaporta bakımı yapılmaktadır. Bu bakımlar sırasında kaporta değiştirilmekte bazı durumlarda da onarılmaktadır. 

Kaporta hasarı, kapı, tavan veya kaput bölümlerinde oluşabilmektedir. Günümüzde kaporta hasarları servis bünyesinde onarılmaktadır. Kaporta değişimi yaptıracak araç sahipleri firma standartlarında üretilmiş olan parçaları araca taktırmalıdır. Çünkü araca takılan sahte parçalar kayıtlarda aracın değerini düşürmektedir. 

Kaporta Boyası Nedir?

Kaporta bölümünde zaman içerisinde çizik, çürüme veya paslanma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların yanında aracın kaza sonucunda aldığı darbelerden dolayı kaporta ciddi anlamda zarar görmektedir. Bu zararı iyileştirmek adına kaporta boyası yapılmaktadır. Kaportaya yapılan boya ile kaporta, eski görüntüsüne kavuşmaktadır. 

Kaporta boya işlemini alanında uzman bir boyacıya yaptırmak gerekir. Aracın diğer rengi ile uyumlu bir renkte boya yapmak bu anlamda çok önemlidir. Boya yapmadan önce kaportanın derinlemesine temizlenmesi ve hasarının giderilmesi gerekir. Düzgün bir şekilde temizlenmeyen kaportaya yapılan boya, kuruduktan sonra aracın kötü görünmesine sebep olmaktadır. 

Gaziantep oto kaporta servisi Renault, Kia, Mercedes gibi bir çok markaya hizmet vermektedir.

İlgili Konular

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışının değişim zamanının geldiğini anlamak, genellikle aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen servis aralıklarına dayanır.

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi
Fren Limitör Tamiri

Fren Limitör Tamiri

Fren limitör tamiri bu parçanın ortaya koyduğu arızalara bağlı olarak yapılır.

Rehbere git

Kızdırma Bujisi Arızası

Buji, otomobillerde kritik bir öneme sahip olan bir bileşendir.

Rehbere git
Kızdırma Bujisi Arızası