Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Yağ, araçta bulunan mekanik aksanları çalışmasına yardımcı olmaktadır. Araçta bulunan yağ sıvısının azalması veya bitmesi aracın performansında düşmeler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bu anlamda araç sahipleri araçtaki yağ dengelerini sürekli kontrol etmelidir.
Fitre, araçtaki havayı ve sıvıyı süzen araç bölümüdür. Filtre bölümü, hem hava hem de sıvı bölümde çalışmaktadır. Filtre bölümü, düzenli hava ve sıvı akışını sağlamak adına önemli bölümlerden biridir. Bu bölümün tıkanması aracın çalışır aksamlarında sorunlar çıkmasına sebep olmaktadır. Bozulan filtre, araçta değişik seslerin çıkmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda aracın genel performansını düşmemesi açısından belirli aralıklarla yağ ve filtre kontrolünün yapılması gerekir. Gaziantep Yağ & Filtre Değişimi, Şehitkamil Yağ Değişim, Filtre Değişim Servisi ihtiyaçlarınız için yerinizden ayrılmadan vakit kaybetmeden işlemlerinizi valemiz ile yaptırabilirsiniz.

Yağ Filtresi Değişiminde Filtre Değişir Mi?

Yağ ve filtre bölümleri birbirleriyle uyum içinde çalışan iki bölümdür. Bu bölümlerde oluşan hasar veya arıza tüm dengeyi bozmaktadır. Bu anlamda yağ değişimi sırasında aracın filtresi de değişmektedir. Araçtaki yağ diğer bölümlere dağılırken donma veya tıkanma gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlar, ileriki süreçte aracın performansını olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu etkilenmeyi en aza indirmek adına filtre değişimi yapılmalıdır. 

Fitre tıkanması her araçta farklı şekilde görülmektedir. Aracı kullanma sıklığı ve şekli filtrenin tıkanmasına sebep olan diğer durumlardır. Araç sahibi, gün içerisinde yağ dengesini kontrol etmeli ve yağın bittiği durumlarda takviye yapmalıdır. 

Yağ Filtresinin Tıkanması

Yağ filtresinin tıkanması veya bozulması araç için büyük bir sorundur. Çünkü yağ, filtre içerisinden geçerek devir daim yapmaktadır. Oluşan tıkanmalar bu sistemin bozulmasına sebep olmaktadır. Bozulan filtre bir süre sonra motorunda performansını olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Araç aksamlarının ses çıkartmadan düzgün bir şekilde çalışması için yağ bölümünün de aktif olarak çalışması gerekir. Devir daim yapamayan bir sistemde motor bozulmaya başlamaktadır. Motorun bozulması ile beraber motora bağlı aksamlarında performansları etkilenmektedir. Bu sebeple yağ ve filtre bölümlerinde yaşanan sorunlara erteleme yapılmadan hızlı bir şekilde bakım yapılmalıdır.

Araçtaki yağ bölümüne bakılırken dikkat edilmesi gerekir. Yağ bölümü oldukça sıcak bir bölümdür. Ciddi kazaların yaşanmaması adına araç çalışmaz durumdayken yağ dengesine bakılmalıdır. 


İlgili Konular

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git
Gaziantep Togg Yetkili Servisi
Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git

Kış Lastikleri Neden Gereklidir?

Lastikler aracın motordan sonra en çok çalışan parçalarıdır. Düzenli takibinin yapılması ve mevsimine göre lastik kullanılması aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Kış lastikleri, kış mevsiminin yükünü kaldırabilecek yapıda üretilmiştir. Kış lastiği, kullanmak oluşabilecek kazaları en aza indirmek açısından oldukça önemlidir.

Rehbere git
Kış Lastikleri Neden Gereklidir?