Araç Dış Aydınlatma Sistemleri

Araç Dış Aydınlatma Sistemleri

Araç dış aydınlatma, aracın dış bölümündeki ışıklandırmaları kapsamaktadır.

Fren lambaları, sis lambaları ve far lambaları dış aydınlatma sistemleri içerisinde yer almaktadır. Aracın dış aydınlatma sistemleri, iç aydınlatma sistemlerine oranla daha önemlidir. Aracın far lambalarının bozulması araç için büyük bir sorundur. Çünkü trafikte yoğun olarak far ve fren lambaları kullanılmaktadır. 

Gece karanlığında far sistemi çalışmayan bir araba trafikte büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Aynı şekilde fren lambaları çalışmayan bir arabada zincirleme kazaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda dış aydınlatma sisteminde oluşan herhangi bir hasar da mutlaka servise başvurulmalıdır. Bozuk bir far veya fren lambasıyla trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir. Gaziantep Araç Dış Aydınlatma Sistemleri, Şehitkamil Oto Dış Aydınlatma uygulamalarınızda araçlarınız en iyi aydınlatma donanımlarını uygulamaktayız

Araç Aydınlatma Sistemleri

Araçta bulunan lambaların çoğu basit devre üzerine kurulmuştur. Araçtaki basit devre elemanları;

1. Akü

2. Anahtar

3. Sigorta

4. Röle

5. Ampul

Bu 5 sistem birleşerek aydınlatma sistemini oluşturmaktadır. Araçtaki ön aydınlatma sistemini oluşturan elemanlar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Park lambaları

2. Kısa farlar

3. Uzun farlar

4. Sinyal lambaları

5. Sis farları

Araç sahibinin hangi yöne gideceğini ve fren yapıp yapmayacağını belirleyen sistem, arka aydınlatma sistemidir. Aracın arka aydınlatma bölümünde yer alan elemanlar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Arka park lambaları

2. Stop lambaları

3. Sis lambaları

4. Sinyal lambaları

5. Geri vites lambaları

Aracın Sinyal Lambalarından Biri Yanmıyorsa Sebebi Nedir?

Sinyal, aydınlatma bölümünün en önemli parçasıdır. Sinyal lambaları sayesinde aracın hangi yöne gideceği bilinmektedir. Bu anlamda sinyal lambalarında meydana gelmiş en ufak bir sorunda mutlaka servise başvurulmalıdır. Sinyal, trafikte kazaların oluşmaması için aktif olarak çalışan bir bölümdür. Bu anlamda bozulması veya işlevini yitirmesi olası kazaların oluşmasına sebep olmaktadır. 

Sinyal lambalarının çalışmaması için birçok neden vardır. Ama en bilinen nedeni sigortadır. Genel anlamda sigorta attığı zaman sinyal lambaları yanmamaktadır. Böyle durumlarda öncelikli olarak sigorta kontrol edilmelidir. Sigortada herhangi bir sorun yoksa sorunun nedeni başka bir parçadan kaynaklıdır. Böyle durumlarda aracı servisin görmesi, net sonuç açısından oldukça önemlidir. 

İlgili Konular

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Araç Aküsünün bittiği Nasıl anlaşılır

Aracın aküsünün bitmesi veya arızalanması araç sahipleri tarafından tespit edilmektedir. Çünkü biten bir akü aracı çalıştırmaz. Bunu anlamının en kolay yolu ise akü voltajının kontrol edilmesidir.

Rehbere git

Hidrolik fren sistemleri nelerdir?

Fren sistemi, farklı türlerde üretilmektedir. Bu türler, araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rehbere git
Hidrolik fren sistemleri nelerdir?
Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Gaziantep Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi hizmet kalitesi ve yüksek donanım teknolojisi ile karşınıza gelmiştir. Ülkemizin milli aracı olan Togg markası, elbette ki geniş servis ağı ile hizmet standartlarını yükseltmek durumundadır.

Rehbere git

Klima Ozon Temizliği Nedir?

Ozon temizliği, detaylı araç temizliği sonrasında temizleyicilerin araç içinde bıraktığı kötü kokuların giderilmesi için uygulanan işlemdir. Bu işlem sayesinde aracın içine sinmiş olan sigara, peynir, balık vb. bakteri kokusu gibi araca yerleşmiş kokuların giderilmesi sağlanır.

Rehbere git
Klima Ozon Temizliği Nedir?