Arabadan Neden Ses Gelir?

Arabadan Neden Ses Gelir?

Önemli olan konu normal ve sorunlu sesi birbirinden ayırmaktır. Araçlarda motor başta olmak üzere pek çok sistem ve aksam bulunur. Bu bahsettiğimiz unsurlarda yaşanan gevşeme, kırılma ve bakımsızlık gibi konular araçların normal çalışma sesinin değişmesine neden olur. Arızalı araçlar farklı sesler çıkarırken, bu sesler;
 
  • Uğultu Sesi
  • Sürtünme Sesi 
  • Islık Sesi
  • Vuruntu Sesi
Şeklinde kendini gösterir. Eğer siz bu sesleri kendi aracınızda duyacak olursanız bu seslerin ne anlama geldiğini öğrenin. Bu şekilde daha bilgili olur ve daha isabetli kararlar verecek duruma gelirsiniz. Bir şekilde burada öğrendikleriniz sayesinde arıza tanımlaması yapabilir ve alacağınız yardım konusunda daha isabetli bir karar verebilirsiniz.
 
Uğultu sesi duyduğunuz zaman bunun bir problem olduğunu hemen anlamak mümkün olur. Olmaması gereken sesler araçlar için uyarıcı niteliğindedir. Aks yani porya bilyesi kaynaklı sorunlarda bu sesle karşılaşmak mümkündür. Tekerlek ve motor dâhil olmak üzere bu ikisi arasında kalan aksamın sorununu bu sesle anlamak söz konusudur.
 
Sürtünme sesleri araçta herhangi bir sürtünmenin belirtisidir. Bu belirtinin üzerine gidilmezse daha fazla sorun ortaya çıkabilir. Dişli, rulman ve benzer unsurların bulunduğu mekanik sistemlerde yağ kuruması ile sürtünme etkisi ortaya çıkar ve bir sesle bu durum anlaşılır. Sesin kaynağını bulmak ve ona göre çalışma yapmak gerekir. Aksi takdirde aşınma ve parçalanma gibi daha büyük sorunlar kaçınılmaz olur.
 

Arabadan Neden Ses Gelir?

Islık Sesi Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?

Islık Sesi Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?

Islık sesi eğer araçtan gelen bir ses ise o zaman bunu n nedenini hemen öğrenmek gerekir. Araçlarda sorun tespitinde farklı sesler yıllardan beri kullanılır. Şarj dinamosu bilyesi, klima pompası, motor, triger gergi bilyesi ve turbo sistemi genelde bu arıza sebebi olarak görülür. Bu konuda fikir yürütmek yerine tecrübeli servisin hizmet ve fırsatlarından faydalanmak daha akılcı olacaktır. Ses kaynaklı sorunlar araç arızası tespitinde her zaman avantajlıdır.
 
Vuruntu sesleri çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olabilir. Araçta normalin dışında olan sesler aracın normal gitmeyen sorunlarından birine işaret edebilir. Genelde araç viteste iken bu ses duyulur. Hangi viteste ve hangi devirde vuruntu olarak bilinen seslerin çıktığına dikkat etmek gerekir. Sorunu çözme konusunda genelde sizin yapabilecek fazla şeyiniz yoktur. Donanımlı bir servis bünyesinde bulunan imkânlar bu tür sorunların tespitine ve giderilmesine yardımcı olur.
 
Yolculuk güvenliği, araç emniyeti ve konforlu ulaşım imkânlarından faydalanmak için araçlar hizmetinizde. Sahip olduğunuz araçların değerini korumalı ve muhafaza etmelisiniz. Araçtan gelen sesleri takip ederek bu konuda avantaj elde edebilirsiniz. Her bir ses değişik anlam ifade eder. Özellikle arıza bildiren sesleri tanımalı ve buna göre tedbir almalısınız. Güvenilir bir servisin desteği sayesinde sorunlarınız çok daha kolay çözülecektir.

 

Islık Sesi Ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Anlama Gelir?